Дослідження полярних широт. На початку ХХ ст. настала черга освоєння полярних широт – укритих кригою районів довкола Північного і Південного полюсів із суворим холодним кліматом.
Американець Роберт Пірі, долаючи сніги, страшні морози до –600 С і полярну ніч в 1909 р. першим досягнув Північного полюса.
Згодом норвежець Руаль Амундсен взяв курс на Антарктиду. За два місяці “залізний Руаль” з чотирма товаришами на нартах, запряжених собаками, здолав антарктичну пустелю і в 1911 р. досягнув Південного полюса. У той самий час, що й Амундсен, дещо іншим маршрутом до Південного полюса прямував і англієць Роберт Скотт. 18 січня 1912 р. він з товаришами досягнув полюса, але там уже майорів норвезький прапор. У пригніченому стані англійці вирушили назад. Долати полярні кілометри доводилося з великими труднощами. Мандрівники падали від голоду та виснаження і вмирали один за одним. Останнім загинув Р. Скотт. Хоча йому не вдалося першим дістатися полюса, Р. Скотт безперечно заслуговує на те, щоб стояти в ряду видатних мандрівників.
У 1930 р. російська експедиція Отто Шмідта досліджувала Арктику. Було відкрито острови, підводні хребти і котловини в Північному Льодовитому океані. Згодом вперше в історії, долаючи кригу кораблем-криголамом, морями Північного Льодовитого океану вдалося дістатися з Північної Європи до Далекого Сходу. Цей маршрут уздовж північних берегів Азії назвали Північним морським шляхом. Після експедиції О. Шмідта такі плавання стали звичайною справою.
Люди побували всюди, дослідили практично кожен куточок Землі.Але чим більше вивчають нашу планету,тим більше нерозгаданихтаємниць залишається.Люди не тільки вивчають планету, але йпостійно її змінюють. Змінилися методи досліджень, з`являються нові складні прилади.
По всій планеті побудовані спеціальні наукові станції,на яких живуть і працюють учені різних національностей.
Запитання для перевірки
1. Чому Джеймса Кука називають великим мореплавцем?2. Чому Юрія Лисянського можна називати “українським Магелланом”?
3. Коли і ким була відкрита Антарктида?
4. Хто і коли вперше досягнув Північного полюса?
5. Назвіть, хто досягнув Південного полюса?
6. Яке практичне значення мало освоєння Арктики?
7. Навіщо вчені досліджують Антарктиду?
Немає коментарів:
Дописати коментар