Нормативно-правове забезпечення

6. Тема: Градусна сітка на глобусі та географічній карті. Паралелі та меридіани

Сітка на глобусі або карті, утворена паралелями та меридіанами, які проведено через певну кількість градусів, називається градусною сіткою.
Градусна сітка складається з двох типів ліній: паралелей та меридіанів.




Паралелі
Горизонтальні лінії градусної сітки це – паралелі (з грецької – той, що йде поряд) – уявні лінії, проведені на глобусі та географічній карті, паралельно одна одній. Паралель можна провести крізь будь-яку точку земної поверхні. Але для зручності показують не всі паралелі. Наприклад, на карті півкуль в шкільному атласі їх проводять через 10О, а на карті України – через 4О.
На глобусі кожна паралель має форму кола, тому її протяжність в градусах становить 360О. При перенесенні зображення з глобусу на площину географічної карти форма паралелей спотворюється. Наприклад на карті півкуль або картах України вони мають форму дуг, на фізичній карті океанів в атласі – прямих ліній. Паралелі мають різну протяжність в кілометрах. Найдовшою паралеллю є екватор (з латини – той, що вирівнює) – понад 40 тис. км. Він ділить Землю на дві рівні півкулі: Північну та Південну. На північ та на південь від екватора довжина паралелей в бік полюсів поступово зменшується. Тому й довжина дуги в 1О різних паралелей не однакова. Найбільша вона на екваторі: в кожному градусі 111,3 км. Найменша – на полюсі: 0 км

Меридіани
Вертикальні лінії градусної сітки – меридіани (з латини – полуденна лінія) – уявні лінії, що з’єднують найкоротшим шляхом Північний та Південний полюси Землі. Хоча меридіани уявні, але їх можна побачити опівдні, коли тіні від усіх предметів падають в бік Північного полюсу. В цей час тінь від будь-якого об’єкта співпадає з напрямом місцевого меридіана. Цим і пояснюється походження слова “меридіан”. Як і паралель, меридіан можна провести крізь будь-яку точку земної поверхні. Для зручності на карті півкуль меридіани (так само, як і паралелі) проведені через 10О, на карті України – через 4О.

На глобусі всі меридіани однакові за формою та протяжністю. Вони мають форму півкола, тому відповідно протяжність в градусах 180О. В кілометрах довжина кожного меридіана становить приблизно 20 тис. км. Виходячи з цього, довжина дуги в 1О кожного меридіана складає приблизно 111 км (20 000 км: 180О). На географічних картах меридіани мають форму дуг або прямих ліній.

Немає коментарів:

Дописати коментар