Нормативно-правове забезпечення

4. Тема: Складання плану за допомогою умовних топографічних знаків

Уже в Стародавній Греції та Римі вимірювали землю, визначаючи межі між володіннями. Ці описи супроводжували схематичними кресленнями, які поступово перетворювалися у чіткі, побудовані за певними законами картографічні твори. У цей період й зароджуються такі наука, як геодезія.
Геодезія (грець. гео — земля і дайдзо — ділити на частини) означає землеподіл — тобто вивчення Землі за допомогою вимірювань на її поверхні. Одним з напрямів геодезії, який вивчає невеликі ділянки земної поверхні, приймаючи їх за пласкі, є топографія (в перекладі з грец. «опис місцевості»).
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, як створюють плани місцевості та, перетворившись на юних картографів, спробуєте скласти план самостійно. Знання про масштаб та умовні знаки стануть вам у пригоді.
Зйомку місцевості проводять різними способами, серед яких виділяють наземну та аерофотозйомку.
Наземна зйомка буває полярною та маршрутною.
Полярну застосовують тоді, коли потрібно зняти невеличку видиму навколо ділянку місцевості з однієї точки.
Маршрутна зйомка відбувається за заданим маршрутом. На відміну від полярної, її виконують із кількох точок (полюсів).
Прилади, які використовують для топографічної зйомки місцевості Мензула — польовий креслярський столик, який використовують під час топографічного знімання.
Теодоліт — прилад для вимірювання горизонтальних та вертикальних кутів.
Нівелір — прилад, що застосовують для вимірювання перевищень (висот).
Далекомір — прилад для вимірювання довжин ліній.
Складання плану
Інструкція до роботи
1. Виберіть точку, звідки буде видно всю ділянку, на яку ви хочете зробити план. Лист білого паперу прикріпіть до жорсткої основи — планшету. Виберіть масштаб, необхідний для того, щоб вся ділянка помістилася на плані. Накресліть стрілку північ-південь і під час виготовлення плану зорієнтуйте планшет, встановивши його на плоскій твердій основі, за компасом.
2. Нанесіть на плані точку свого стояння і за допомогою лінійки нанесіть напрямок на цікаві для вас об’єкти і основні орієнтири, розташовані в цій місцевості.
3. Напрямок на кожну таку точку виміряйте по азимуту — куту між напрямком на північ і на об’єкт. Нанесіть цей напрям на плані за допомогою транспортира.
На цьому напрямку відзначайте відстань до кожної точки в обраному масштабі. Її можна виміряти кроками або парами кроків і перевести потім у метри й сантиметри, що відповідають обраному масштабу.
4. Основні точки, вибрані як орієнтири, відобразіть на плані тими умовними знаками, які їм відповідають. Огляньте уважно місцевість і нанесіть по крокових промірах або «на око» розташування інших об’єктів, які ви хочете бачити на плані — дороги, межі рослинності, огорожі. Розфарбуйте умовні позначення відповідними кольорами.
5. На плані підпишіть масштаб, а також усі необхідні найменування та назви, зверху напишіть заголовок плану.

Корисна порада. Як зручною і точною підосновою для створення плану ви можете скористатися космічними знімками високої роздільної здатності, які можна роздрукувати з картографічних сервісів Google Earht або Yandex Maps.

Немає коментарів:

Дописати коментар