Тема: Води суходолу. Річки.
Всі води суходолу беруть участь в кругообігу води в природі і постійно знаходяться в русі.
Кожний з нас, без сумнівів, бачив в природі річку – велику чи маленьку, з повільною течією, яка тече по рівнині, або бурхливий потік в горах. Будь – яка річка на наших очах "живе”, змінюється сама і змінює береги протягом всієї своєї течії.
В житті людини ріки відіграють величезну роль. Як ми всі знаємо з історії, найдавніші могутні держави виникли саме біля великих рік – Нілу, Тигру і Євфрату, Інду і Гангу. Ці ріки використовувалися для зрошення: від них брали свій початок головні повноводні канали, від яких відгалужувалися все більш і більш дрібні, поки волога не потрапляла безпосередньо на поля, а також для судноплавства та на інші господарські потреби. Енергію рік почали використовувати вже багато століть тому назад, спочатку для водяних млинів, для приведення в дію механізмів на фабриках, а зараз її використовують для виробництва електроенергії.
Маєш запам’ятати:
1. Річка – природний водний потік, що протікає в зниженнях рельєфу, створених її рухом.
2. Витік – місце де починається річка.
3. Гирло – місце, де річка впадає в іншу водойму (річку, озеро, море, океан).
4. Річкова долина – звивисте заглиблення від витоку до гирла, по якому тече річка.
5. Річище – частина долини, що зайнята водним потоком постійно.
6. Заплава – частина річкової долини, що заливається водою під час повені.
7. Тераси – виступи (сходинки) річкової долини, наслідки діяльності води в річці в доісторичні часи, коли річкова долина була менш глибока.
8. Пороги – кам’янисті ділянки в річищі, що утворені виходами твердих гірських порід або валунами.
9. Водоспад – падіння води в річці з виступу, утвореного в її річищі, складеного твердими породами.
10. Річкова система – головна річка з усіма її притоками.
11. Річковий басейн – територія, з якої річка збирає усі свої води.
12. Вододіл – межа між річковими басейнами.
Будова річкової долини
Річковий басейн
Ніл. Хоч і не сама повноводна ріка у світі, зате найдовша, і тому найважливіша. Розташовується вона на африканському континенті. Ніл є найдовшим - його протяжність разом з припливом Кагера дорівнює 6671 кілометр. Річка перетинає територію Руанди, Танзанії, Уганди, Судану і Єгипту, на землях останнього впадаючи в Середземне море. Басейн складається з двох потоків - Білого і Блакитного Нілу, і займає майже три тисячі квадратних кілометрів. Головні притоки - це Собат, Атбара і Бахр-ель-Газаль.
Амазонка. Перераховуючи великі річки світу, неможливо забути про цю. Амазонка є найбільшою в Південній Америці, протікає по територіях Перу та Бразилії, впадаючи в Атлантичний океан. Її назва пов'язана з легендою про войовниче плем'я жінок, колись проживали на тутешніх берегах. Амазонка - сама повноводна ріка у світі. Її басейн становить майже сім тисяч квадратних кілометрів. Біля річки близько п'яти сотень приток, що складаються в густу мережу, найбільш важливі - Пурус, Журуа, Мадейра. Береги річки покриті непрохідними лісами, а у водах живуть відомі на весь світ риби піраньї.
Міссісіпі. Для жителів Північної Америки це найбільша річка у світі. У Міссісіпі безліч великих приток - це Міссурі, Іллінойс, Ред-Рівер, Арканзас, Огайо. У річку впадає безліч водних артерій. На індіанському назва цього гидронима означає «батько вод». Витік знаходиться в озері Ітаска, розташованому в штаті Міннесота. Як і багато інших найбільші річки світу, Міссісіпі впадає в океан - через Мексиканську затоку. Береги майже по всій довжині захищені валами, місцями їх укріплюють дамби. Устя виглядає як величезна дельта з шістьма рукавами. Протяжність річки становить майже чотири тисячі кілометрів. Живлять Міссісіпі весняна повінь і паводки, викликані сильним дощем. Раніше вздовж берегів виростав густий ліс, але зараз там розташовується безліч прибережних міст.
Янцзи. Перераховуючи найбільші річки світу, варто згадати і ту, що протікає по території Азії. Янцзи є найдовшою на континенті і четвертою на планеті. Довжина річки становить 5800 кілометрів. Янцзи протікає по території Китаю і впадає в Південно-Китайське море, яке відноситься до басейну Тихого океану. Перші європейці, що опинилися на берегах, прозвали річку Блакитний, але насправді вода в ній жовтувата, з великою кількістю піску. Витік розташовується в Тибеті. Майже на половині своєї довжини річка судноплавна. Взимку вона дрібніє, і судноплавство припиняється. Щоб уникнути повеней по руслу побудовано кілька водосховищ і дамб. Басейн Янцзи вкрай сприятливий для сільського господарства. Береги являють собою родючі грунти, тому місцеві жителі займаються тут вирощуванням рису. Як і інші великі річки світу, впадаючи в море, Янцзи утворює обширну дельту в кілька десятків тисяч кілометрів.
Перевір себе:
1. Що називається річкою?
2. З яких частин складається річка?
3. Від чого залежить швидкість течії річки?
Немає коментарів:
Дописати коментар