Нормативно-правове забезпечення

2.1. Тема: Світовий океан та його частини. Острови в океані

2.1.Тема: Світовий океан та його частини. Острови в океані. 

Пригадай:
-         Що таке гідросфера?
-         Які складові частини гідросфери?
-         Як відбувається кругообіг води в природі?
Сьогодні ми з вами відправляємось в подорож по Світовому океану, розпочнемо докладне знайомство з найбільшою частиною гідросфери – Світовим океаном ,І дізнаємось, з яких частин, у свою чергу складається він.
Океан часто називають «кухнею погоди». Тому  знання складових частин світового океану допоможе вам не тільки орієнтуватися на карті ,але й пояснювати багато природних явищ що відбуваються на Землі.

Отже, перша наша зупинка це – океани.
Світовий океан — безперервна водна оболонка земної кори (океаносфера), що оточує материки. Оскільки всі океани Землі сполучені між собою, вони складають Світовий океан. З 510 млн.км площі земної кулі на Світовий океан припадає 361 млн. км, або майже 71% .
Океан — найбільша частина Світового океану, обмежена материками. На Землі умовно виділяють чотири океани. Межами океанів є береги материків, і лише у південних широтах їх межами прийнято вважати лінії меридіанів від крайніх точок материків.
Найбільший з океанів — Тихий, площа . Його площа з морями  178,7 млн.км  1/3 загальної поверхні земної кулі. Він ще й найглибший :середня його глибина 3984м,максимальна – 11022м. В ньому розташована найглибша западина світу — Маріанський жолоб (-11022 м)Сучасна назва океану пов’язана з навколосвітньою подорожжю Ф.Магеллана він першим з європейців у 1521 р перетнув тихий океан від Вогняної Землі до Філіппін, не зустрівши на своєму шляху жодної бурі,жодного шторму. Вражений цим він дав  океану назву – «Спокійне море». У той же  час у літературі можна зустрітити іще одну назву Великий. ЇЇ запропонував француз Бюаш.
 Атлантичний океан — другий за площею, становить 1/4 площі Світового океану. Назву океанові дали стародавні греки за ім’ям міфічного Атланта,який  нібито стояв на краю землі і тримав на плечах небесне сплетіння.  Зі сходу він омиває береги Північної і Південної Америки, з заходу — береги Європи і Африки.
 Індійський океан — третій за розмірами свою назву одержав від Індії береги якої він омиває.Його розміри становлять лише 1/5 частину Світового океану. Проте на його площі можна розмістити пів Євразії.
 Північний Льодовитий океан — найменший за площею і  наймілкіший. Назва океану зумовлена його арктичним положенням. Він становить 1/20 площі Світового океану. Його межі проходять по північних узбережжях Євразії і Північної Америки. 4 Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий
Робота з контурною картою. 
Завдання №1 Позначити на контурній карті чотири океани
         Наступна наша зупинка це моря.
         Море — частина Світового океану, що відокремлена від нього суходолом, підводним підвищенням або островами і має своєрідний гідрометеорологічний режим.
         За ступенем відокремлення і режимом є внутрішні (середземні) моря — це ті, що знаходяться глибоко в суходолі і сполучаються з океаном однією або кількома протоками. Наприклад, Азовське, Чорне, Середземне.
Окраїнні моря — це ті, що недалеко в суходолі і відділяються від океану островами, півостровами і нерівностями дна, як-от Берингове, Саргасове, Баренцове.
Робота з контурною картою – програма моря
Завдання №2 Позначити на контурній карті моря.
         Третя наша зупинка – це затоки і протоки
Затока – це частина океану (моря),що глибоко вдається в суходіл.
З-поміж заток є свої рекордсмени : найбільша Бенгальська (2,2 млн км), найтепліша Перська ( середня температура +35 С),Біскайська  - відома своїми штормами.
Протока — порівняно вузька смуга води, що розділяє які-небудь ділянки суходолу і з'єднує суміжні водні басейни або їхні частини. Наприклад, Берингова протока відділяє Євразію від Північної Америки і сполучає два океани — Тихий і Північний Льодовитий.
Робота з контурною картою. 
Завдання №3 Позначити на контурній карті затоки: Біскайську, Бенгальську, Мексиканську, Гвінейську; протоки: Керченську, Босфор, Гібралтарську,Магелланову.
В безкрайніх просторах Світового океану розкидані різні за своїми розмірами ділянки суходолу — це материки і острови.
Материк — величезна ділянка суходолу, що з усіх або майже з усіх сторін оточена морями або океанами. (Відшукайте на карті всі материки).
Острови — порівняно невеликі ділянки суходолу, з усіх боків оточені водою. Якщо острови розташовані групою недалеко один від одного, то таку групу називають архіпелагом. До найбільших островів належать: Гренландія (2176 тис. км2) Він за територією в 3,5 раза більший за Україну
За утворенням острови поділяються на: материкові, вулканічні і коралові.
Материкові — це частини материка, що відділились внаслідок руху земної кори. Розташовані в основному на материковому шельфі. Наприклад, острів Мадагаскар (відшукай його на карті). Ці острови розташовані на шельфі.
Вулканічні — утворилися внаслідок виверження вулканів на дні морів і океанів. Вони невеликі за розмірами, розміщуються групами, в рельєфі відрізняються підвищеними конусами вулканів. До них належать Гавайські, Курильські та інші острови Тихого океану ( відшукайте його на карті).
Коралові острови складені вапняковими скелетами коралових поліпів — найдрібніших тварин, що живуть у тропічних частинах океанів. Вони утворюються на мілководді (до 50 м) між 30° пн.ш. і 30° пд.ш., там, де можуть розвиватись поліпи. Найбільша коралова споруда в світі — Великий Бар'єрний риф біля східних берегів Австралії ( відшукайте його на карті).
Півострів — ділянка суходолу, оточена з трьох боків водою, а з четвертого з'єднана з суходолом.
Найбільший півострів на Землі — Аравійський — розмішений у Південно-Західній Азії. На його території могло б розміститися майже п'ять територій України. Більш як на 1000 км врізається в Індійський океан півострів Індостан. На північному заході Європи є Скандинавський півострів. В Україні найбільший півострів — Кримський.
Робота з контурною картою.
Завдання №4 Позначити на контурній карті острови і півострови.



Немає коментарів:

Дописати коментар