Нормативно-правове забезпечення

1.Тема: Орієнтування на місцевості. Азимут

Що означає “зорієнтуватися на місцевості”?
Якщо вам доводилося заблукати у невідомій місцевості, перше, що спадало на думку, як зорієнтуватися, тобто з’ясувати, в який бік слід рухатися, щоб знайти дорогу. Який зміст вкладається в слово “орієнтування”? Воно походить від латинського “орієнс”, що означає “схід”. Тому буквально, зорієнтуватися означає з’ясувати, де знаходиться схід. Хоча головними напрямами для орієнтування є північ та південь.

Орієнтування – визначення свого положення відносно сторін горизонту та місцевих предметів, й відповідно напряму руху.

Сторони горизонту та як їх відшукати на місцевості

З попередніх курсів природознавства вам вже відомо, що існують чотири основні сторони горизонту: північ, південь, захід та схід. Крім них, існують чотири проміжні: північний захід, південний захід, північний захід, південний схід




Проте, щоб зорієнтуватися на місцевості, достатньо знайти будь-яку одну сторону горизонту, а за нею легко визначити й усі інші. Наприклад, якщо у вас перед очима – північ, на спиною – південь, ліворуч – захід, праворуч – схід.

Знайти на місцевості сторони горизонту можна за небесними тілами. Легше всього це зробити вдень за Сонцем. Зранку воно встає на сході, о дванадцятій годині дня знаходиться приблизно на півдні, а ввечері заходить на заході. Якщо ви шли й Сонце вам світило в спину, повертаючись назад слід рухатися так, щоб воно було перед вашим обличчям.



Давні мореплавці та мандрівники вночі визначали напрям руху за Полярною зорею, яка знаходиться у сузір’ї Малої Ведмедиці. Щоб її відшукати, слід спершу знайти на небі ківш Великою Ведмедиці та подумки з’єднати в ньому дві крайніх зорі. Потім на продовженні лінії, що проходить між ними, відкласти ще п’ять таких відрізків. Так ви побачите Полярну зорю, яка знаходиться над північною частиною горизонту. Якщо стати обличчям до неї, ліворуч буде захід, праворуч – схід.

Однак, найбільш надійним є орієнтування за компасом (з німецької – вимірювати кроками). Найчастіше використовують магнітний компас. Одним з найбільших досягнень людства вважається намагнічена стрілка цього приладу, таємницю якої розгадали давні китайці. Синя частина стрілки завжди вказує напрям на північ. Якщо її відпустити, вона зразу займе положення “північ – південь”, відповідно до магнітного поля Землі. Як ми не намагалися б змінити положення стрілки компаса, нам це не вдасться. Нею керує сама планета, яка є великим магнітом.

При орієнтуванні компас слід тримати в руці точно горизонтально. Якщо ви повернете компас так, щоб намагнічена стрілка співпала з відміткою півночі на шкалі, то зможете визначити, в якому напряму знаходиться все, що вас оточує.

Горизонт – це видима частина земної поверхні у вигляді кола, на яке ніби спирається небосхил.
Лінію злиття небосхилу й горизонту називають лінією горизонту.

Азимут
При орієнтуванні не завжди слід рухатися чітко в напрямку основних чи проміжних сторін горизонту. Для більш точного визначення напряму руху за компасом застосовують азимут.

Азимут (з арабської – шлях, напрям) – кут між напрямом на північ та напрямом на даний предмет. Він визначаться в градусах.

Компас має кругову шкалу, розбиту на 360О. Напрям на північ відповідає 0О або 360О. Відлік азимуту за компасом ведеться від напряму на північ за рухом стрілки годинника. Наприклад, напрям на схід відповідає азимуту 90О, на південь – 180 О, на захід – 270 О.

Немає коментарів:

Дописати коментар